نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

فهرست مطالب

آشنایی با سازه های ریلی و قطعات آن

 

قفسه ریلی،فایل ریلی یا همان بایگانی ریلی به هر سازه ای که از فلز و چوب یا پلاستیک ساخته شده باشد و دارای سطح هایی باشد که قابل بارگذاری و دسترسی بوده و دارای ریل برای حرکت باشد، گفته می شود. صنعت قفسه ریلی از گذشته تا به امروز کاربرد بالا و نقش بسزایی در ساماندهی و نظم دهی و چیدمان و نگهداری اقلام داشته است و در همه ابعاد زندگی شخصی، کاری، اجتماعی،…نیاز به این صنعت وجود دارد. یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در این سازه پیچ ام دی اف میباشد که در این مقاله به همه موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

 

سابقه صنعت قفسه ریلی در ایران  70 سال قدمت دارد و برای صرفه جویی در فضای موجود و رفع نیازهای انبارداری با الگو برداری از شرکت های اروپایی نقش بسزایی ایفا می کند. با پیشرفت سریع تکنولوژی و حجم بالای عرضه و تقاضا در صنایع و سازمان‌ها نیاز شدید به صرفه جویی در فضای موجود و تسریع در نقل ‌وانتقال کالا و محصول احساس می شود. سیستم‌های قفسه‌بندی انبار بسته به فضا و نیاز کاربران آن دارای قابلیت اجرا به‌صورت یکپارچه، ترکیبی و یا مکانیزه می‌باشند.

 

 

انواع قفسه ریلی

 

قفسه ریلی مشبک را می‌توان جز متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین انواع قفسه‌بندی نام برد که جهت نگهداری اقلام سبک و کم‌حجم استفاده می شود و به‌صورت دستی قابل بارگذاری می باشند.

مشاهده انواع کمد بایگانی ریلی به همراه مشخصات فنی بایگانی ریلی کلیک کنید

 

این سازه از نبشی‌های سوراخ‌دار، پانل‌ها یا کفه‌ها و پیچ و مهره تشکیل‌شده است و مونتاژ بسیار آسان و سریعی دارد. این نوع قفسه ها در رنگ‌های استاندارد طوسی، آبی، سفید ارائه می‌گردد. جهت نگهداری و انبارش ملزومات، ابزارآلات، قطعات یدکی و سایر اقلام در انبارها، انباری‌های منازل، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، سالن‌ها و مجموعه‌های اداری و بایگانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

نصب این سازه به‌سادگی و با کمترین ابزار و در سریع‌ترین زمان امکان‌پذیر است و نیاز به تخصص خاصی در زمینهٔ آشنایی با نصب قفسه ریلی ندارد.

 

– در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف و متنوع

 

– قابلیت دسترسی آسان به اقلام باوجود طبقه‌های متعدد

 

– امکان نصب پلکان، نرده، راهرو و بالابر

 

– نصب سریع و آسان

 

– قابلیت کاهش یا افزایش ارتفاع و تعداد طبقات

 

– قابل‌استفاده جهت ساخت دیواره‌های کاذب، سقف سبک، بالکن و میز کار

 

قفسه بندی پالت راک

 

قفسه ریلی پالت راک برای محصولات و کالاهای سنگین و دارای حجم استفاده می‌ شود که محصولات و کالاها روی پالت‌های مسطح و یا پالت‌های دیواره دار به‌صورت یکپارچه قرار می‌گیرند و بارگذاری آن ها توسط لیفتراک انجام می‌شود. اجزای این سیستم شامل قاب و اجزای آن (در ابعاد مختلف)، بازو (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، رابط‌های بین قاب، قفل بازو، زیر پالتی، پالت پروفیلی، محافظ ستون، بازوی تقویت، زیر جعبه‌ای، محافظ قاب و … می‌باشد. رنگ استاندارد قاب‌ها طوسی، بازوهای و اجزای طبقات نارنجی و اتصالات گالوانیزه می‌باشند.

در انبارهای مواد، کالاها، قطعات سبک و سنگین، سردخانه‌ها و سایر موارد، مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

– قابلیت جابجایی ارتفاع طبقات

 

– تنوع در اندازه‌ها و تحمل‌های طبقات

 

– دسترسی آسان به طبقات بارگذاری

 

– قابلیت اتصال پیچ و مهره‌ای قفسه‌ ریلی به یکدیگر

 

– طراحی و اجرا به‌صورت چندین طبقه و متناسب با ارتفاع و ابعاد فضای موجود

 

 

قفسه ریلی کفپوشدار سبک

 

قفسه ریلی کفپوشدار سبک یا (لانگ اسپن) شبیه قفسه‌بندی راک کفپوشدار سنگین است با این تفاوت که برای نگهداری بارهای حجیم و نیمه سنگین استفاده‌شده ولی تحمل بارگذاری کمتری دارد و توسط نفر جابجا می‌شوند. اجزای این سیستم شامل قاب و اجزای آن (در ابعاد مختلف)، بازو (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، رابط‌های بین قاب، قفل بازو، کف‌پوش‌های طبقات (در ابعاد و تحمل‌های مختلف) می‌باشد. رنگ استاندارد قاب‌ها طوسی، بازوهای طبقات نارنجی، کف‌پوش‌های طبقات طوسی یا گالوانیزه و اتصالات گالوانیزه می‌باشند. در انبارهای مواد، انبارهای محصول، انبار قطعات یدکی و سردخانه‌ها کاربرد دارد.

 

– طراحی و اجرا به‌صورت یک یا چندطبقه در ارتفاع، متناسب با ارتفاع سالن

 

– همراه با راهروهای ارتباطی پلکان، نرده، بالکن و بالابر

 

– امکان خرده برداری به دلیل سهولت در دسترسی کلیه طبقات

 

– امکان اجرا در ارتفاع و به صورت طبقات متعدد

 

– امکان قفسه‌بندی در حداکثر ارتفاع فضاهای موجود

 

– پشتیبانی از تأسیسات سالن و انبار مانند سیستم‌های روشنایی و اطفاء حریق

 

– افزایش چشمگیر نظم و سطح ایمنی انبار و کالاهای بارگذاری شده

 

– قابلیت اتصال تمامی قفسه‌ها به‌صورت پیچ و مهره‌ای

 

– قابلیت اجرای سریع و کاهش یا افزایش ابعاد

 

قفسه بندی خود راهرو (درایوین)

 

قفسه‌ ریلی خود راهرو (درایوین) دارای تونل‌هایی است که علاوه بر محل بارگذاری بارهای پالتی، مسیر تردد لیفتراک نیز هستند و راهروهای اضافی در این سیستم حذف ‌شده است. در این سیستم آخرین بار گذاشته شده، اولین بار قابل‌برداشت است.این سیستم از نظر بازو، ریل‌ها و تعدادی از مهاربندها سایر اجزا شباهت زیادی به قفسه ریلی پالت راک دارد. اجزای این سیستم شامل قاب و اجزای آن (در ابعاد مختلف)، بازوهای شیب‌دار (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، بازوهای مهار سقف (در ابعاد و تحمل‌های مختلف)، مهاربندهای پشت و بین قاب، ریل‌های طبقات، استپ پالت و اتصالات است. رنگ استاندارد قاب‌ها طوسی، بازوهای شیب‌دار نارنجی، ریل‌ها نارنجی یا گالوانیزه، مهاربندها نارنجی یا طوسی و اتصالات گالوانیزه می‌باشند. در سردخانه‌ها و انبارهای مواد و انبارهای محصول بهترین کاربرد و بهره‌وری را حاصل می‌نماید.

 

– افزایش حجم پالت گذاری در سطح و ارتفاع انبار به چند برابر، به دلیل استفاده از تونل‌های بارگذاری به‌عنوان راهرو

 

– بارگذاری توسط لیفتراک از انتهای تونل و بالعکس برای تخلیه بار از ابتدای تونل برداشت انجام می‌گردد

 

– اولین خروجی پالت آخرین ورودی است(LIFO)

 

قفسه ریلی بازویی (کانتی لور)

 

بایگانی ریلی  (کانتی لور) برای نگهداری بارهای سنگین، حجیم لوله‌ای، شاخه‌ای و یا رولی و ورقی که توسط لیفتراک جابجا می‌شوند طراحی ‌شده است. قفسه ریلی بازویی (کانتی لور) با حداکثر ارتفاع 12 متر و ابعاد مختلف قابلیت اجرا در انبارهای کوچک و بزرگ را داراست. اجزای این سیستم شامل پایه و ستون، بازو، مهاربندهای افقی و ضربدری، پین اتصال بازو، پین جلوگیری از ریزش بار و سایر اتصالات است. رنگ ستون‌ها و پایه ستون‌ها طوسی، بازوها نارنجی، مهاربندها طوسی و سایر اتصالات گالوانیزه می‌باشند. مناسب استفاده بارهای شاخه‌ای مثل لوله‌های فلز، پروفیل‌های سبک و سنگین، الوار، ورق‌های چوبی و نئوپان، میلگرد، جعبه‌های حجیم و سنگین و رول‌های فرش و فرشینه (موکت).

 

 

– نداشتن ستون در جلوی قفسه‌ ریلی که حداکثر دسترسی در بارگذاری اقلام با ابعاد متنوع را فراهم می‌نماید

 

– قابلیت اجرا در مؤلفه‌های ارتفاع، طول بازو، دهانه‌ها و تحمل بار مختلف

 

– قابلیت بارگذاری توسط لیفتراک

 

– تنظیم ارتفاع بازوهای طبقات با فواصل 15 سانتیمتر

 

 

فایل بندی ریلی

 

سیستم قفسه ریلی کتابخانه ای دیگر به نام کمد ریلی کتابخانه  طبقه بندی دفتری برای نگهداری بارهای سبک و لوازم دفتری و کتابخانه‌ای استفاده می‌گردد. بهترین کاربرد قفسه ریلی دفتری در مراکز کتابخانه‌ای و بایگانی‌های دفتری و واحدهایی که نگهداری اسناد را دارند است. اجزای این سیستم شامل ستون، بست اتصال ستون‌ها، بازو، کفه یا طبقه، کفی ستون، کلیپ تکیه‌گاه کفه و درپوش پلاستیکی ستون است که معمولاً به رنگ سفید ارائه می‌گردد.

 

– جهت استفاده در مصارف خانگی، اداری و بایگانی

 

– برای مصارف فروشگاهی و انبار کالاها و قطعات یدکی

 

– تنوع در ابعاد دهانه، عمق، ارتفاع

 

– دسترسی آسان و سریع به اجناس و زیبایی سیستم

 

– قابلیت تنظیم ارتفاع طبقات به دلیل وجود شکاف‌های متوالی در طول ستون و تغییر تعداد طبقات

 

قفسه ریلی فروشگاهی

 

جزء متداول ترین و پرمصرف ترین سیستم های طبقه بندی، قفسه ریلی فروشگاهی است که مناسب برای فروشگاه های زنجیره ای , هایپرمارکتها و سوپر مارکت ها می باشد. فایل بندی فروشگاهی جهت بارگذاری اقلام سبک تا نیمه سنگین مناسب است و در انواع دیواری، یک طرفه و دو طرفه خودایستا اجرا می گردد.

 

 

اجزای این سیستم شامل ستون‌های دیواری یا خود ایستا، لچکی طبقات، کفه‌ها یا طبقات، کتیبه جلو یا پاخور، پانل‌های پشت، جا کارتی و … در ابعاد و رنگ‌های مختلف ارائه می‌گردد.

 

بایگانی ریلی نیم طبقه مزنین

این سیستم سازه ای بسیار مستحکم است جهت صرفه جویی و استفاده مفید از ارتفاع فضا و سالن های موجود، که ساخت فضاهای طبقاتی را میسر می سازد. در سالنهای تولید، انبارها و نمایشگاهها به منظور ایجاد سالنهای دو طبقه تولیدی مونتاژ، دفاتر کار و نگهداری مواد و کالا.

 

– اتصال پیچ و مهره ای

 

– بهینه سازی و صرفه جویی از فضای سطح زیربنا و استفاده از ارتفاع

 

– اجرای سریع و زیبا

 

– بی نیازی از عملیات ساختمانی و جوشکاری

 

– قابلیت افزایش و یا کاهش ارتفاع سطح بالکن و راهرو قابل گسترش از دو سو با ستونهای مشترک

آشنایی با بایگانی ریلی

 

امروزه  در عصر ارتباطات مدیریت سیستم های بایگانی ریلی و آشنایی با انواع سیستم های فایلی در حال پیشرفت می باشد همچنین  امکان بازیابی و دستیابی سریع و صحیح به اطلاعات و نیز شرایط حفاظت از هویت ملی و فرهنگی در دستگاه ها وموسسات با کمک بایگانی ریلی فراهم شده است ، هدف اصلی از ایجاد تشکیلات منسـجم فایلی درموسسات و آشنایی با انواع سیستم های بایگانی، امکان دسترسی هر چه سریع تر، دقیق تر و بهتـر اشـخاص و سـازمان ها بـه اطلاعـات مهیا شده است.

 

 

سیستمهای دسته بندی از چند جهت لازم و ضروری هستن که عبارتند از:

 

1_ وجود انبوه اسناد و مـدارک در دسـتگاه ها و نحـوه بررسـی

 

2_ سـوابق و تعیـین ارزش های اسناد

 

3_ تنظیم، نگهـداری، حفاظـت، دسـتیابی آسـان

 

4_ تـدوین مقـررات مربوط به اسناد محرمانه و ممنوعیت های خاص و نیز ذخیره سازی، محافظت

 

5_ امکان دسترسی بـه اسـناد الکترونیکـی

 

6_ نقـل و انتقـال پرونـده ها

 

7_ صدور مجوز امحای اوراق زائد

 

بنا به دلایل فوق دانش بایگانی ریلی از مهم ترین چالش های مدیریت اسناد به شمار می آید، غالبا اسناد و مدارک عمدتا بـه صـورت فیزیکـی و در قالـب کاغذ، ایجاد و نگهداری شده اند و همچنان تعداد و حجم آنها رو به افزایش است و دستیابی به موقع و صحیح به اطلاعـات آن هـا دشوارتر و سخت تر خواهد شد، امروزه روش بایگانی ریلی و مکاتبات اداری در سازمان ها و موسسـات اکثرکشـورها بـه کلی تغییر کرده است و استفاده ازروش های کند و مشـکل سـاز غیرمکـانیزه از چرخه خارج شده است.

 

کاربرد سیستم های بایگانی ریلی

 

این حجـم بـالای اطلاعات و مکاتبات اداری و همچنین عدم دسترسی به موقع به مدارک سوابق، لازمه استفاده از سیستم مکانیزه یا بایگانی ریلی در وجوه و ابعاد مختلف می باشد، این نکته حائز اهمیت است که رشد روز افزون بکارگیری رایانه در انجام فعالیت های سازمانی و تسریع در امور، موجب شده است تا مـدیریت بهینـه ی اسـناد، یکـی از دغدغـه هـای اصـلی در سیستم های فایلی شود، از این رو سازمان ها باید خود را مجهز به دسته بندی کنند تا با ایجاد بانک هـای اطلاعـاتی ، انـواع اطلاعات مورد نیاز را به طوراصولی جمع آوری ، پردازش و تحلیل کنند وبا کمک بایگانی ریلی اطلاعات را به سرعت در اختیار افراد مربوطه قرار دهندبه طور قطع می توان گفت حجم بالای اطلاعات سازمان ها را وادار به استفاده از  سیستم های فایلی الکترونیکـی ودسترسی مکانیزه ی اسناد کرده است.

 

اصول دسته بندی مدارک هـر سازمان با استفاده از سه اصل زیر قابل انجام است :

 

1_ سیستم های بایگانی ریلی متمرکز

 

2_ سیستم های فایلی ریلی غیر متمرکز

 

3_ سیستم های قفسه ای ریلی پراکنده

 

بایگانی ریلی متمرکز: طبقه بندی، کد گذاری، تنظیم و نگهداری پرونده های سازمان متمرکز و در یک جا می باشد. از فواید این نوع سیستم های بایگانی  می توان به جلوگیری از تشکیل پرونده های تکراری مشابه، صرفه جویی در تعداد کاربران، اعمال صحیح مدیریت و تقسیم کار اشاره کرد.

 

فایل ریلی غیر متمرکز:  در این بایگانی ریلی واحدهای سازمانی دارای دسته بندی مستقل می باشند و پرونده های مربوط به خود را تنظیم و نگهداری خواهند کرد، از فواید این نوع طبقه بندی  می توان به نزدیک بودن پرونده ها به کارکنان، آشنا بودن به عناوین پروند ها، احساس تعلق بیشتر اطلاعات به اداره خود و کارایی بیشتر اشاره کرد.

 

قفسه بندی ریلی پراکنده: در طبقه بندی پراکنده هر یک از اقدام کنندگان موظف به نگهداری اسناد و مدارک و سوابق اداری خود شان هستند و این گونه سازماندهی، مورد تایید سازمان های اداری نیز نمی باشد.

 

برایی مشاهده قیمت بایگانی ریلی کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − چهار =

دوام لپ تاپ شارپ

دوام لپ تاپ شارپ

این سوال که دوام لپ تاپ شارپ چقدر است را می‌توان به دو صورت بررسی کرد. اول اینکه سخت‌افزاری که از آن استفاده می‌کند چه

ادامه مطلب »